Jak czyścić kapelusz?
How to Clean a Fur Felt Hat

1. Za pomocą szczotki do ubrań, lub płaszczy wyczyść brud

Najpierw użyj szczotki, aby usunąć brud z filcu. Weź pędzel z jasnym włosiem do jasnego kapelusza i odwrotnie do ciemnych kapeluszy, ponieważ kolor włosia może czasami przenosić się na kapelusz. Delikatnie szczotkuj kapelusz małymi ruchami w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Nawet jeśli nie widzisz brudu, regularnie czyść filcowy kapelusz, a przedłużysz jego żywotność.

Nie ma potrzeby używania środków chemicznych do czyszczenia kapelusza. 
Ludzie, którzy nosili takie filcowe kapelusze w XX wieku, nie używali chemikaliów do ich czyszczenia z powodów ekonomicznych. Kapelusz był używany głównie jako ochrona głowy. Aby przedłużyć żywotność kapelusza, ludzie używali naturalnych procesów i elementów do czyszczenia kapelusza.

 

2. Użyj rolki do czyszczenia ubrań i szmatki, aby usunąć kurz

Kup małą rolkę do czyszczenia ubrań, płaszczy aby usunąć kurz z kapelusza. 
Czyść czapkę ruchem w dół, aby nie naruszyć włosia tkaniny. 

Użyj suchej i czystej szmatki, aby usunąć zaschnięty brud i kurz z kapelusza. Możesz również delikatnie zamoczyć szmatkę, jeśli chcesz wyczyścić oddzielne brudne miejsca na kapeluszu. W przypadku uporczywego kurzu zmocz szmatkę, aby była wilgotna, ale nie nasączona, i wytrzyj kapelusz.

Aby usunąć plamę na filcowym kapeluszu, zacznij od delikatnej gąbki lub gumowej gąbki (takiej jak gąbka do makijażu) i delikatnie wyczyść zabrudzone miejsce. 

3. Wyczyść potnik

Możesz również odświeżyć czapkę, czyszcząc potnik. Jeśli usunięcie kurzu z potnika nie wystarczy, zamocz małą szczoteczkę z mydłem w ciepłej wodzie lub gąbkę i wyczyść potnik bawełniany starając się nie dotykać mokrą szczoteczką filcu wełnianego. 

Ostrożnie umyj opaskę, odwróć ją w kapeluszu i pozostaw ją do wyschnięcia na kilka godzin lub na noc.

4. Nie pierz kapelusza w pralce i nie oddawaj go do pralni chemicznej. 

Pamiętaj, że kapelusze to dzieła sztuki robione ręcznie. Uzyskują one odpowiedni kształt dzięki specjalnym drewnianym formom, na których filc wełniany jest formowany. Proces produkcji kapelusza wymaga ciężkiej pracy ludzi, dlatego pamiętaj aby nie popełnić błędu, który zniszczy jego formę. 

To były proste kroki, jak wyczyścić filcowy kapelusz. Ale pamiętaj, jeśli nie masz pewności, jak wyczyścić kapelusz, skontaktuj się z nami. Z chęcią pomożemy. 

 

Stworzyliśmy również film,w którym krok po kroku, opisujemy jak powyższe zalecenia.

Jeśli chcesz otrzymywać więcej filmów o kapeluszach, zasubskrybuj nasz kanał na YouTube i Instagramie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Projekt i wykonanie: 9SG - Agencja Interaktywna
Sklep internetowy Shoper.pl