Legendarna marka Stetson

Stetson - legendarna amerykańska marka, która niedawno obchodził7a 150-letnią rocznicę założenia. To jeden z najbardziej znanych producentów kapeluszy w świecie.
Założyciel John Butterson Stetson urodził się w 1830 roku w New Jersey. Był synem kapelusznika Stephena Stetsona i pracował jakiś czas z ojcem, dopóki nie udał się na zachód w poszukiwaniu złota w górach Kolorado.
Tam, według legendy, wymyślił filcowy kapelusz z bobra z dużym rondem, który można było ubrać w złą pogodę i był dostosowany do trudnych warunków życia poszukiwaczy złota. Gdy wyprawa dobiegła końca, John sprzedał swój kapelusz znajomemu kowbojowi, który docenił jego wygodę i praktyczność, można było w nim nawet nosić wodę. John Stetson otrzymał za to 5 dolarów złotem, ten udany start zainspirował go i postanowił na tym nie poprzestać. 

 

W 1865 r. przeprowadził się do Filadelfii i założył małą produkcję kapeluszy o wysokiej jakości. Zaczęli od popularnych w tym czasie stylów, ale wkrótce zdecydowali się powtórzyć ten sam kapelusz stworzony przez Johna z bobrowej wełny w górach Kolorado. Właśnie od słynnego kapelusza "Boss of the Plains" zaczęła się iskrząca historia marki. Mimo że kapelusze Stetsona zawsze były drogie, ich popularność szybko rosła. Dla kowboja prawdziwy Stetson był dobrą inwestycją, ponieważ kapelusz był wygodny i służył przez wiele lat, a dla mieszczanina - oznaką sukcesu. Na początku XX wieku fabryka Stetson w Filadelfii została największą produkcją kapeluszy na świecie, produkowała około 2 miliony egzemplarzy rocznie. Codzienna ciężka praca kapeluszników była związana z chorobami a nawet śmiercią. Ponieważ wcześniej do produkcji filcu dla lepszej przyczepności włókien wełny był wykorzystywany azotan rtęci. Jako hołd pamięci starych mistrzów kapeluszników Stetson zamieścił małą kokardkę z tyłu wewnątz kapelusza, co symbolizuje skrzyżowane kości.

 

W XX wieku nastąpił nowy wzrost popularności marki dzięki kinematografii, a dokładniej kowbojskim westernom. W hollywoodzkich filmach białe kapelusze firmy "Stetson" stały się symbolem dobra, a czarne - symbolem zła. Kowbojskie kapelusze nosili nawet prezydenci: Harry Truman, Lyndon Johnson i tego ostatniego - 43. prezydent Stanów Zjednoczonych, George W. Bush. Prawdopodobnie dlatego najbardziej prestiżowy i najdroższy współczesne kowbojski kapelusz nazywa się “President”. Ten kapelusz Wykonany jest z puchu bobra, jest biały ze srebrnymi klamrami, a drugie imię to „White Stetson”. W te czasy było uważano, że "jeśli nosisz kapelusz od Stetson, oznacza to, że wszystko idzie całkiem nieźle" - mówili Kowboje z Dzikiego Zachodu. Rzeczywiście, kapelusze tej firmy były warte przyzwoitych pieniędzy. 

 

Przede wszystkim, firmie udało się zachować najważniejsze - duch amerykańskich tradycji, ustanowionych przez odważnych poszukiwaczy złota z połowy XIX wieku. A także udało się przeżyć wielki kryzys lat 30-tych XX wieku, dwie wojny światowe. Minęły lata, a kapelusze przestały być integralną częścią garderoby, a w latach 60-tych większość firm zbankrutowało, ale dom mody Stetson zyskał już zaufanie i aktywnie się rozwijał. Potem przyszły lata 70-te, które przyniosły epokę hipisowską.

 

Czasy się zmieniały, ale moda na kapelusze wraca. I w wykonaniu Stetsona nadal pełnią te same funkcje: są wygodne, praktyczne, a także podkreślają status właściciela. Kształty kapeluszy Stetson są nie mniej rozpoznawalne niż ich kowbojskie kapelusze. Idealnie dopasowane proporcje, schludne szwy, solidne materiały - to wszystko o nich. Wiele marek próbuje skopiować ich modele, ale oczywiście żadna kopia nie może zbliżyć się do oryginału.Dziś Stetson jest dużą międzynarodową firmą produkującą kapelusze i akcesoria najwyższej jakości na całym świecie. Tajemnica sukcesu marki jest dość prosta - dbałość o szczegóły, ciągła improwizacja i chęć zmian sprawiają, że każdy przedmiot marki jest nie tylko stylowym dodatkiem, ale częścią historii. My bardzo to doceniamy, dlatego postanowiliśmy zapoznać naszego klienta z tą kultową marką. Także naszym głównym priorytetem jest najwyższa jakość, dlatego w sklepach Le Szapo są reprezentowane najpopularniejsze modele tej marki.

 

Link

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Projekt i wykonanie: 9SG - Agencja Interaktywna
Sklep internetowy Shoper.pl